ERP, Kurumsal Kaynak Planlaması

Orjinal adıyla Enterprise Resource Planning kuruluşların mal ve hizmet üretebilmek için kullandıkları işgücü, malzeme, makine vb. kurumsal kaynaklarının verimliliğini kontrol altında geliştiren bütünleşik yönetim sisteminin genel adlandırmasıdır.

Bilgi çağının getirdiği yenilikler ile tüm dünya firmaları ile rekabet etme gerekliliği ile artık sadece üretmek yetmemektedir. Üretim hızı, kalite olgusunda çitanın yükselmesi, koşulsuz müşteri memnuniyeti gibi kavramlar artık daha fazla önem kazanmıştır. ERP ile kurumsal hedeflerinizi belirleyip, alt yapı eksiklerinizi tespit edecek, sorunlarınıza hızlı çözümler geliştirerek esneklik, hız ve rakiplerinize karşı avantaj kazanacaksınız. Departmanlar arası koordinasyonu yöneterek verimliliğinizi artıracak, Pazar ve kar hedeflerinize ulaşabileceksiniz.

ERP’nin en can alıcı harfi “E” yani kurumsal olgusudur. ERP kurumun tüm departmanlarını bir bilgisayar sistemi altında toplar. Bu paylaşım kuruluşun tüm birimlerine ihtiyaçları olan zamanda, ihtiyaçları olan kalite de ve detayda bilgiyi sunar. Bu yapı başarılı bir çalışma ile kurulur ise kuruluşunuzun önünde muazzam yeni ufuklar açacaktır.